Gençlerin Yeni Mekanı MyShare !
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gençlerin Yeni Mekanı MyShare !

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Sagopa Kajmer'in Liriklerde Kullandıgı Anlamlı Sözler

2 posters
YazarMesaj
TRaum
Admin
Admin
TRaum

Erkek
Takımı : .G.S.
aaaaaaaaaa : aaa

Sagopa Kajmer'in Liriklerde Kullandıgı Anlamlı Sözler Empty
MesajKonu: Sagopa Kajmer'in Liriklerde Kullandıgı Anlamlı Sözler   Sagopa Kajmer'in Liriklerde Kullandıgı Anlamlı Sözler EmptySalı Mayıs 27, 2008 9:29 pm

Cümle Mühendisi bu sözleri nasıl yazıyor ?" diye kendi kendimize bir çok defa sorarız. Peki Üstad bunu nasıl yapıyor ? cümlelerindeki sihir nedir ?

Sago, günümüz divan edebiyatı temsilcisidir. ( her ne kadar kendisi mütavazı bir tavırla bunu inkar etse de.. - Fox Tv'yi hatırlayalım.. )

Divan edebiyatı, Farsça ve Arapça'nın etkisinde gelişmiştir. Malum, Sago "Fars Dili ve Edebiyatı"nı bitirmiş bir insandır. Böyle olunca da Üstad, ister istemez Divan Edebiyatı'ndaki "Edebi Sanatları" Liriklerine gizemli bir şekilde yansıtıyor.

Ben de, biz "bilinçli dinleyici kitlesi"ni temsilen Yunus'un liriklerinde kullanmış olduğu bu edebi sanatları araştırdım. İşte birkaçı;

"Senden önce yağdı saçlarıma cennet kışı"
Üstad'ın burada "cennet kışı" derken kastetmiş olduğu şey "Saçların beyazlaması ve ölümün yaklaşması"dır. Bu sanat divan edebiyatında "teşbih-i beliğ" olarak adlandırılır. Aynı şekilde " Dünya malı uçan halı" sözünde de dünyayı uçan halıya benzeterek bu sanat kullanılmıştır.

"Terapi ordularınızı geri çekin artık savaşın galibi bendim."
Küheylan, bu sözünde "bendim" kelimesiyle iki anlam kastetmektedir. Birincisi, savaşın galibinin kendisi olduğu, ikincisi savaşın galibinin "bent"leri olduğudur. Bu edebi sanatın adı ise "tevriye"dir.

"Başım zindan yokluk var"
Sago bu sözünde de "tezat" sanatını kullanmıştır. "yok-var" zıtlığına sözünde bu şekilde yer vermiştir. Aynı şekilde bağdat şarkısındaki "solumda katliam nerede sağduyu?" sözünde de bu sanatı kullanmıştır. (sağ-sol zıtlığı) " "Yoksulluk korkusuyla ömrünü servet peşinde harcayanda gördüm fakirliğin özünü" sözünde de O'nun yoksulluk-servet tezatını kullandığını görüyoruz.

"Yağmur sakladı göz yaşlarımı, kopya kalplere damladı dam dam.."
Kajmer, bu sözünde ise "yağmur sakladı gözyaşlarımı" derken yağmuru kişileştirmiştir. Bu sanatın adı "teşhis"tir.

"Dünyanın ninnisi olmuş sirenler, yarab bizi özler."
Bu sözde ise Rap'inoğlu, "yarab bizi özler" derken ölümü güzel bir nedene bağlamıştır. Bu sanatın adı "hüsn-i talil"dir.

"Dünya dönmez yaremsiz"
Sago bu sözüyle de dünyanın yare (sevgili)siz dönmeyeceğini söylerek mübalağa (abartma) sanatını kullanmıştır.

"Kimim ki ben kimim ?", "ben insanmışım.." "nereye yürüyorum?" sözlerinde de Kajmer, O'nun deyimiyle "bilip de bilmezden gel"me sanatını kullanmıştır. Bu sanatın adı da "Tecahülü Arif"tir.

amacımız rapin yanlıs anlasılmasını,öğlesine basit bi müzik trü olmadığını anlatmak!
TmacALpeR
Süper Moderatör
Süper Moderatör
TmacALpeR

Erkek
Takımı : GaLatasaray
Favorim : Raikkonen
aaaaaaaaaa : aaa

Sagopa Kajmer'in Liriklerde Kullandıgı Anlamlı Sözler Empty
MesajKonu: Geri: Sagopa Kajmer'in Liriklerde Kullandıgı Anlamlı Sözler   Sagopa Kajmer'in Liriklerde Kullandıgı Anlamlı Sözler EmptyC.tesi Mayıs 31, 2008 11:58 am

Çok saoL eLine saqLık."Fars Dili ve Edebiyatı" okuması saqo için qerçekten çok iyi bi avantaj oda bunu çok iyi kullanıyo zaten...

Sagopa Kajmer'in Liriklerde Kullandıgı Anlamlı Sözler
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sagopa Kajmer Fan Club